Bezpieczne Opalanie

Słońce ma zasadnicze znaczenie dla życia, jest źródłem energii, ciepła i światła oraz wpływa na nasz nastrój.

Słońce emituje promieniowanie, które dociera do powierzchni Ziemi: ultrafioletowe (UV), światło widzialne oraz promieniowanie podczerwone (IR).

PROMIENIOWANIE UV

Wyróżniamy 3 kategorie promieniowania UV:

UVA – odpowiadające za starzenie się skóry

UVB – wyzwalające energię, która może spowodować oparzenia.

UVC – zatrzymywane przez warstwę ozonową,

Rodzaj energii

Działanie na skórę

UVB

Wysoka energia

- Oparzenia słoneczne

- Rak skóry

- Wolny mechanizm opalania

UVA

Niska energia,

przenika głęboko

- Natychmiastowa opalenizna

- Rak skóry

- Przedwczesne starzenie się skóry

FOTOTYP

Istnieje bardzo zróżnicowana wrażliwość biologiczna na działanie pro­mieni słonecznych. Każdy człowiek ma własny, charakterystyczny foto­typ.

Czym jest fototyp?

Skóra posiada własną, naturalną barierę ochronną, pewien rodzaj filtru, który determinuje zdolność skóry do opalania się lub skłonność do opa­rzeń. Ten sam czynnik decyduje również o kolorze włosów i skóry oraz o ewentualnej obecności piegów.

Odkryj swój fototyp!

Znajomość własnego fototypu pozwala wybrać odpowiednią ochronę. Właściwie dobrany SPF pozwoli Ci się opalić, ale w sposób bezpieczny, bez ryzyka wystąpienia poparzeń posłonecznych.

Fototyp

Włosy

Skóra

Poparzenia

Opalenizna

Kategoria ochrony

SPF index

0

białe

albinos

zawsze

0

maksimum

50+

I

rude

mleczna

zawsze

0

maksimum

50+

II

blond

normalna

zawsze

lekka

b.wysoka

30-50

III

j.brąz

Lekko oliwkowa

częste

lekka

wysoka

15-25

IV

brąz

oliwkowa

rzadkie

ciemna

średnia

8-12

V

c.brąz

ciemna

niespotykane

b.ciemna

średnia

8-12

VI

czarne

czarna

nigdy

b.ciemna

niska

<8

WSPÓŁCZYNNIK SPF

Współczynnik ochrony przed słońcem SPF (Sun Protection Factor) umieszczony na tubce kremu przeciwsłonecznego wskazuje zdolność kremu do ochrony przed promieniowaniem UV. Jest to uniwersalna me­toda określania poziomu ochrony, przyjęta w Europie i Stanach Zjedno­czonych. Aby wybrać produkt najlepszy dla twojego typu skóry najlepiej poprosić o konsultację dermatologa lub farmaceutę.

Nowa klasyfikacja filtrów SPF

Rodzaj ochrony

SPF

średnia

8-10-12

wysoka

15-20-25

bardzo wysoka

30-40-50

ultrawysoka/najwyższa

50+

WSPÓŁCZYNNIK SPF/UVA

Według nowych europejskich zaleceń Komisji Europejskiej oraz AFSSAPS* kombinacja filtrów UVA - UVB powinna zapewniać harmo­nijną, efektywną ochronę.

W tym celu stosunek (współczynnik) SPF/UVA musi być ≤3, idealne SPF/UVA =1.

*Agence francaise de securite sanitaire des produits de sante

INNOWACJA W FOTOPROTEKCJI patent firmy BIODERMA - BIOprotection

Do tej pory produkty przeciwsłoneczne dostępne na rynku zapewniały jedynie ochronę zewnętrzną przed promieniowaniem UVA-UVB.

Unikalny koncept firmy BIODERMA zapewnia:

  • MAXymalne bezpieczeństwo, gwarantowane przez Patent BlOprotection, który zapewnia ochronę wewnętrzną:

- chroni DNA - zapobiega zmianom genetycznym

- stymuluje i chroni naturalny system obronny skóry

  • Optymalny dobór filtrów UVA-UVB

- Photoderm MAX - zapewnia maxymalną fotoochronę: SPF 50+/UVA 35

- Photoderm dostosowany jest do europejskich zaleceń i posiada współczynnik SPF/UVA ≤2

  • MAXymalną przyjemność - lekka, jedwabista konsystencja

- Łatwo się rozprowadza

- Daje efekt satynowej gładkości skóry

- Nie pozostawia białego filmu na skórze

- Odporny na wodę i pot

- Fotostabilny – nie rozkłada się i nie traci właściwości ochronnych pod wpływem silnego promieniowania

PORADY

Pamiętaj, że najlepsza ochrona dla Twojego dziecka polega na stoso­waniu kremu przeciwsłonecznego z wysokim współczynnikiem SPF przynajmniej co 2 godziny. Jasny bawełniany podkoszu­lek czy okulary słoneczne są bardzo ważne dla dzieci i dla­tego nie można o nich zapominać.

Dzieci do 3 roku życia należy chronić przed bezpośrednim działaniem słońca.

W okresie letnim, między godziną 11 a 16, należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.


Uważaj, aby nie przebywać zbyt długo na słońcu pomimo za­stosowania filtrów UV Nakładanie kremu trzeba powtarzać co 2 godziny.

Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Okulary przeciwsłoneczne do codziennego użytku powinny zatrzymywać promieniowanie słoneczne o długości fali minimum 340-360 nm. Wybór koloru soczewek w okularach przeciwsłonecznych zależy od ich przeznaczenia. Żółte i różowe soczewki nadają się w pochmurne dni. Na słoneczne dni lepiej kupić okulary z szarymi lub brązowymi soczewkami. Jeżeli planujemy odpoczynek nad wodą, to lepszym wyborem byłyby soczewki polaryzacyjne, które bardzo dobrze redukują światło odbite od wody.

W okresie letnim, unikaj stosowania kosmetyków z dodatkiem perfum - mogą być źródłem reakcji fototoksycznych (powodować przebarwienia , uczulenia lub poparzenia ). Nie należy przeby­wać na słońcu bez zapewnienia skórze ochrony. Bezpieczeń­stwo zapewniają preparaty dobrze dobrane do typu skóry, ze współczynnikiem powyżej SPF 20.

Wiatr i kąpiele mają charakter orzeźwiający, ale nie chronią przed słońcem. Pamiętaj o częstym stosowaniu preparatów ochronnych. Po kąpieli trzeba dobrze wytrzeć całe ciało, nie pozostawiać skó­ry do wyschnięcia - krople wody wzmacniają działanie promieni słonecznych.

Pamiętaj, aby spożywać przynajmniej 2 litry wody dziennie.

To tylko złudzenie, że w pochmurne dni słońce nie szkodzi, gdyż 90% promieniowania (w szczególności UVA) przenika przez chmury. Pamiętaj o ochronie skóry nawet w pochmurne dni.

PRZED OPALANIEM

Zanim zaczniemy „kąpiele słoneczne” warto pomyśleć o przygotowaniu skóry na zwiększoną dawkę promieniowania UV.

Przygotowanie będzie szczególnie ważne dla osób o jasnej, wrażliwej cerze oraz przy skórze ze skłonnością do przebarwień .

Beta-karoten chroni skórę przed niszczącym działaniem promieni UV, a także dzięki zdolnościom gromadzenia się w naskórku, nadaje jej atrakcyjną ciemnozłotawą barwę. Witamina może być polecana zarówno jako środek wspomagający opalanie, jak też i chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

PO OPALANIU

Warto sięgnąć po suplementy zawierające przeciwutleniacze . Są to bardzo cenne substancje wspomagające organizm w walce z wolnymi rodnikami - agresywnymi cząstkami chemicznymi, przyspieszającymi proces starzenia oraz powstawanie wielu niebezpiecznych chorób. Wytwarzaniu wolnych rodników w organizmie obok promieniowania UV sprzyjają takie czynniki jak: stres, intensywny wysiłek fizyczny, skażenie środowiska, nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, alkohol.
Związki te skutecznie zapobiegają reakcjom utleniania tłuszczów i cholesterolu w krwiobiegu oraz zmniejszają ich zaleganie w naczyniach krwionośnych.
W wyniku agresywnego działania tych aktywnych cząstek, w organizmie następuje wzmożony proces niszczenia tkanki łącznej, w konsekwencji czego skóra marszczy się, mechanizm słuchu zacina się, stawy i naczynia krwionośne sztywnieją.

Witaminy anty-oksydacyjne (beta-karoten , witamina E , selen i inne) niszczą wolnorodnikowe cząstki i zapobiegają powstawaniu niebezpiecznych zmian.

Po opalaniu warto pomyśleć o odpowiednim nawilżeniu skóry. Preparaty typu „apres-soleil” zapobiegają złuszczaniu skóry i przedłużają opaleniznę zapewniając naturalną ochronę i piękno skóry.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Zainteresował Cię artykuł? Otrzymuj najświeższe informacje prosto na swój adres e-mail. Zapisz się do naszego Newslettera na stronie głównej.

Kliknij ten link by się zapisać.

Nie lubimy spamu tak jak Ty. Nikomu nie udostępniamy adresów e-mail. Zawsze możesz zrezygnować z otrzymywania wiadomości klikając w link.