Solgar Brain Works na Pamięć i Koncentrację

Solgar Brain Works na Pamięć i Koncentrację z opatentowanymi ekstraktami z Bakopy Bacomind™ i Kurkumą Micelizowaną NovaSOL® Curcumin

Zaprojektowany dla prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego.
Produkt bezglutenowy. Nie zawiera: pszenicy, produktów mlecznych, soi, drożdży, cukrów, skrobi, sztucznych substancji przedłużających trwałość, substancji słodzących, aromatów.

Opakowanie: 60 kapsułek Licaps™ o niepowtarzalnym wyglądzie, zapewniających ochronę składników i ich szybsze uwalnianie, dzięki zastosowaniu technologii Fusion.

Solgar,

marka:

Cena: 249,00 zł

Działanie:

Produkt Brain Works z opatentowanym ekstraktem z Bakopy Bacomind i Kurkuminą zaprojektowany został dla prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego.

Zawiera opatentowany, przebadany klinicznie ekstrakt (DER 20:1) z ziela bakopy (Bacopa monnieri) - BacoMind wspierający pamięć i zdolności poznawcze u osób starszych, o pełnym spektrum1.

Innowacyjna postać ekstraktu z kłącza kurkumy (Curcuma longa) zawierająca kurkuminoidy w formie płynnych miceli - NovaSOL Curcumin, zapewniającej lepszą przyswajalność i większą biodostępność w stosunku do kurkuminoidów w proszku2.

Zawiera cholinę i witaminę B12 pełniące rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego 3-5.

Zastosowanie wyjątkowych kapsułek Licaps o niepowtarzalnym wyglądzie, zapewniających ochronę składników i ich szybsze uwalnianie, dzięki zastosowaniu technologii Fusion.

 1. Altern. Complement. Med. 2010; 16(7):753-759.
 2. Mol. Nutr. Food Res. 2014; 58:516-527.
 3. Nutrients 2020; 12(6):1731.
 4. Curr. Aging Sci. 2013; 6(1):29-36.
 5. Żywność Nauka Technologia Jakość 2010, 17 |(5):17-32.

Ekstrakt z bakopy BacoMind zawiera pełne spektrum związków aktywnych(1). Jest to pierwsza na rynku forma bakopy, która otrzymała status GRAS2. Mechanizm działania bakozydów obejmuje wspomaganie regeneracji neuronów poprzez zwiększanie: aktywności kinazy (enzymu), syntezy neuronalnej, komunikacji między komórkami nerwowymi - aktywności synaptycznej i transmisji impulsów nerwowych3.

Bakopa, zwana również Brahmi, jest tradycyjnie używana we wschodnich praktykach Ajurwedyjskich przy wspomaganiu pamięci i skupienia, szczególnie u osób starszych.

Badanie w grupie 81 osób powyżej 55 roku życia dotyczące wydajności pamięci wykazało, że suplementacja ekstraktu z bakopy - BacoMind w ilości 300 mg dziennie przez 12 tygodni, wpłynęła na usprawnienie uczenia się werbalnego (poznawanie za pomocą słowa) i zahamowanie procesu zapominania, oceniane za pomocą testu neuropsychologicznego1.

Badanie w grupie 65 osób w wieku 50-75 lat wykazało, że suplementacja ekstraktu z bakopy - BacoMind w ilości 450 mg dziennie przez 12 tygodni wpłynęło na zwiększenie wydajności osób starszych w testach uważności i pamięci werbalnej, w porównaniu do osób spożywających placebo3.

Rozpuszczalne w tłuszczach kurkuminoidy zostały w produkcie poddane procesowi micelizacji, czyli umieszczone w cząsteczkach o niewielkich rozmiarach (rzędu kilkudziesięciu-kilkuset nanometrów) i przekształcone w formę rozpuszczalną w wodzie, dzięki czemu stają się od razu dostępne dla organizmu i są szybciej absorbowane niż kurkuminoidy w proszku. Do tworzenia miceli wykorzystano polisorbat 80, który, jak wykazano w badaniu in vitro i in vivo, może stymulować również wydzielanie chylomikronów - cząsteczek odpowiedzialnych za transport z jelita cienkiego do układu limfatycznego substancji rozpuszczalnych w tłuszczach4. Badanie w grupie 23 osób wykazało, że po spożyciu jednorazowej porcji 500 mg kurkuminoidów (zawierającej 410 mg kurkuminy) w formie micelizowanej, przyswajalność kurkuminy była 185 razy większa w porównaniu do spożycia takiej samej ilości kurkuminoidów/kurkuminy w tradycyjnej formie sproszkowanej5.

Kurkuminoidy/kurkumina zawarte w korzeniu kurkumy wykazują właściwości antyoksydacyjne(6). W badaniu in vitro wykazano, że ekstrakt z kurkumy wykazywał właściwości przeciwutleniające, oceniane na podstawie zdolności do niwelowania wolnych rodników(7). Nadmiar wolnych rodników może skutkować wystąpieniem stresu oksydacyjnego i wpływać tym samym m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego8.

Kurkumina może oddziaływać z neuroprzekaźnikami w mózgu. W badaniu na modelu laboratoryjnym wykazano, że wpływała ona na poziomy serotoniny (neuroprzekaźnik odpowiedzialny m.in. za kontrolę nastroju) i jej metabolitów w mózgu podczas odpowiedzi stresowej organizmu, co prawdopodobnie jest związane z jej oddziaływaniem na receptory serotoninowe - 5-HT1A/1B i 5-HT2C9.

Cholina jest prekursorem neuroprzekaźnika - acetylocholiny, przenoszącego sygnały między neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Ponadto jest składnikiem ważnych fosfolipidów: lecytyny, pełniącej rolę w funkcjonowaniu błon komórkowych (w tym komórek nerwowych) oraz sfingomieliny, wchodzącej w skład osłonki mielinowej chroniącej włókna nerwowe10.

Cholina wraz z witaminą B12 odgrywają rolę w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny - aminokwasu siarkowego. Wyniki badań wskazują związek między niskim poziomem homocysteiny a prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego11.

Witamina B12 wspiera funkcje układu nerwowego, co wynika m.in. z faktu, że jest niezbędna do budowy otoczki mielinowej osłaniającej włókna neuronów oraz uczestniczy w tworzeniu neuroprzekaźników12.

Zastosowane w produkcie kapsułki Licaps posiadają specjalną technologię produkcji (Fusion Technology), która zapewnia wysoką ochronę składników, dzięki szczelnemu zamknięciu dwóch części kapsułki oraz szybsze uwalnianie składników, dzięki szybszemu rozpadowi cienkiej powłoki otoczki, co może przyspieszyć wchłanianie składników aktywnych.

1. J. Altern. Complement. Med. 2010; 16(7):753-759.
2. www.naturalremedy.com/human-health-care/product/bacomind/
3. J. Pharmacol. Toxicol. 2008; 3(6):425-434.
4. Pharm. Res. 2004; 21(12):2320-2326.
5. Mol. Nutr. Food Res. 2014; 58:516-527.
6. Biomedicine (Taipei) 2019; 9(4):23.
7. J. Food Qual. 2017:1-8.
8. Neural. Regen. Res. 2012; 7(5):376-385.
9. Neurother. 2015; 15(3):269-280.
10. Nutrients 2020; 12(6):1731.
11. Curr. Aging Sci. 2013; 6(1):29-36.
12. Żywność Nauka Technologia Jakość 2010, 17 |(5):17-32.

Nasz mózg potrzebuje dużo energii i odpowiedniej diety. Naukowcy uważają, że powinna się w niej znaleźć cholina, witamina B12, kurkuma i bakopa. Wszystkie znajdują się w Brain Works.

Mózg człowieka to nienasycony głodomór. Szacuje się, że około 20 procent energii (w stanie spoczynku) pochłania właśnie mózg. To sporo, biorąc pod uwagę, że ten narząd to mniej więcej 2 proc. masy naszego ciała. Skoro jest taki "energochłonny", to oznacza, że potrzebuje także odpowiedniej diety.

Nie ma jednej recepty na idealną dietę dla mózgu. Wiadomo, że mózg składa się głównie z wody, więc należy dbać o regularne dostarczanie płynów do naszego organizmu. Energię, którą zużywa produkujemy z codziennych posiłków. Ważne jest więc by jeść zróżnicowane posiłki zawierające warzywa i owoce bogate w przeciwutleniacze. Jakie jeszcze składniki należy dostarczać? Naukowcy uważają, że w całym wachlarzu różnych substancji warto uwzględnić cholinę, witaminę B12, kurkumę i bakopę.

Cholina byłą kiedyś uznawana za jedną z witamin grupy B (B4). Obecnie specjaliści uznają ją za substancję witaminopodobną. Aby pojawiła się ona w naszej diecie powinniśmy uwzględnić wątrobę, żółtko jaja kurzego, kiełki pszenicy, suche nasiona roślin strączkowych a także w orzechy i ryby. Nasz organizm cholinę potrafi przekształcić do acetylocholiny. Ta z kolei przenosi sygnały między neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym (a więc i w mózgu). Jest także składnikiem ważnych fosfolipidów, między innymi lecytyny, pełniącej rolę w funkcjonowaniu błon komórkowych[1].

Nic dziwnego, że kiedyś cholinę mylono z witaminami z grupy B. Ma bowiem podobne działanie. Wraz z witaminą B12 odgrywają rolę w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny. Wyniki badań wskazują związek między niskim poziomem homocysteiny a prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego[2]. Sama witamina B12 wspiera jeszcze funkcje układu nerwowego, co wynika m.in. z faktu, że jest niezbędna do budowy otoczki mielinowej osłaniającej włókna neuronów oraz uczestniczy w tworzeniu neuroprzekaźników[3]. B12 pomaga ponadto w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Na półkach w wielu kuchniach znajduje się kurkuma. Trudno wyobrazić sobie bez niej curry. Tyle, że mistrzowie kuchni stosują ją głównie jako barwnik. Tymczasem kurkuma może oddziaływać z neuroprzekaźnikami w mózgu. W badaniu na modelu laboratoryjnym wykazano, że wpływała ona na poziomy serotoniny (neuroprzekaźnik odpowiedzialny m.in. za kontrolę nastroju) i jej metabolitów w mózgu podczas odpowiedzi stresowej organizmu [4]. Bardzo ważną substancją w kurkumie są kurkuminoidy. Wykazują one właściwości antyoksydacyjne[5]. Substancja ta jest rozpuszczalna w tłuszczach. W produkcie Brain Works firmy Solgar kurkuminoidy zostały poddane procesowi micelizacji. Dzięki nowoczesnej technologii umieszczono je w cząsteczkach o niewielkich rozmiarach (rzędu kilkudziesięciu-kilkuset nanometrów) i przekształcone w formę rozpuszczalną w wodzie,. Dzięki temu stają się od razu dostępne dla organizmu i są szybciej absorbowane niż kurkuminoidy w proszku.

Ciekawym, choć mało popularnym w Polsce składnikiem diety jest roślina o nazwie Bacopa monnieri, czyli bakopa. Jest ona tradycyjnie używana we wschodnich praktykach Ajurwedyjskich przy wspomaganiu pamięci i skupienia, szczególnie u osób starszych. Suplement diety Brain Works ma w swoim składzie ekstrakt z bakopy BacoMind, który zawiera pełne spektrum związków aktywnych[6]. Jest to pierwsza na rynku forma bakopy, która otrzymała status GRAS, czyli znalazła się w wykazie substancji powszechnie uznanych za bezpieczne w USA[7].

Skuteczność ekstraktu potwierdzają badania. BacoMind w ilości 300 mg dziennie przez 12 tygodni, wpłynął na usprawnienie uczenia się werbalnego (poznawanie za pomocą słowa) i zahamowanie procesu zapominania w badaniu na osobach powyżej 55 roku życia[6]. Z kolei badanie osób w wieku 50-75 lat wykazało, że suplementacja BacoMind w ilości 450 mg dziennie przez 12 tygodni wpłynęło na zwiększenie wydajności osób starszych w testach uważności i pamięci werbalnej, w porównaniu do osób spożywających placebo[8].

Nasz mózg jest więc ogromnie ciekawą strukturą. To on kieruje naszym ciałem, pozwala nam śmiać się, płakać, kochać, grać w piłkę i delektować posiłkiem. Aby był on nie tylko smaczny, ale i zdrowy dla mózgu powinien zawierać różne substancję, których część przedstawiliśmy w powyższym tekście. Możemy także uzupełnić nasze posiłki o Brain Works, który łączy najnowocześniejszą technologię z naturalnymi składnikami i tradycyjnymi roślinami znanymi od wieków.

 1. Nutrients 2020; 12(6):1731.
 2. Curr. Aging Sci. 2013; 6(1):29-36.
 3. Żywność Nauka Technologia Jakość 2010, 17 |(5):17-32.
 4. Neurother. 2015; 15(3):269-280.
 5. Biomedicine (Taipei) 2019; 9(4):23.
 6. J. Altern. Complement. Med. 2010; 16(7):753-759.
 7. www.naturalremedy.com/human-health-care/product/bacomind/
 8. J. Pharmacol. Toxicol. 2008; 3(6):425-434

Wskazania:

 • Dla osób, które szukają kompleksowego wsparcia pracy mózgu i układu nerwowego.
 • Dla osób, które wykonują pracę wymagającą skupienia myśli i koncentracji.
 • Dla osób uczących się.
 • Dla osób starszych.

Dawkowanie:

Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia: osoby dorosłe trzy (3) kapsułki dziennie podczas posiłku lub według wskazań lekarza. Nie przekraczać porcji zalecanej do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie jest substytutem zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta oraz zdrowy tryb życia są ważne.

Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Osoby chore lub przyjmujące leki powinny przed zażyciem skonsultować się z lekarzem.

Skład:

Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia (3 kapsułki) zawiera:
Cholina (dwuwinian choliny) - 109,8 mg
Bacopa monnieri (BacoMind) - 300 mg
Ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa) zapewniający:
kurkuminoidy (łącznie) - 38,49 mg
Witamina B12 (metylokobalamina) - 99,9 ug (3996%*)

*RWS - Referencyjnych Wartości Spożycia

Składniki: frakcjonowany olej kokosowy, emulgator: polisorbat 80, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza; cholina (dwuwinian choliny), Bacopa monnieri (BacoMind), nośnik: wosk candelilla; ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa), nośniki: fosforany wapnia, lecytyny (słonecznikowe); barwnik: koncentrat z fioletowej marchwi.

Ulotka Solgar Brain WorksSkład Etykieta Solgar Earth Source