Acard 60 tabletek

Tabletki zawierające aspirynę w małej dawce, która upłynnia krew i zapobiega zakrzepom, szczególnie tym najbardziej niebezpiecznym w drobnych naczyniach wieńcowych dostarczających krew do mięśnia sercowego i naczyniach mózgowych.

Nadają się do długotrwałego stosowania.

Nie podrażniają żołądka.

Opakowanie: 60 tabletek

Opakowanie: 60 tabletek

Polfa Warszawa,

marka:

Cena: 7,83 zł

Działanie

Hamuje agregację płytek krwi.
Specjalnie skonstruowana otoczka powoduje, że tabletka rozpada się dopiero w jelicie cienkim, co pozwala ochronić śluzówkę żołądka i dwunastnicy przed podrażnieniem.

Działania niepożądane

Hamuje agregację płytek krwi.
Specjalnie skonstruowana otoczka powoduje, że tabletka rozpada się dopiero w jelicie cienkim, co pozwala ochronić śluzówkę żołądka i dwunastnicy przed podrażnieniem.

Może spowodować

Interakcje

Częstość występowania interakcji kwasu acetylosalicylowego stosowanego w małych dawkach nie jest dokładnie znana. Lek podawany w dawkach konwencjonalnych nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (z grupy pochodnych kumaryny i pochodnych mocznika). Jednoczesne podawanie tych leków może być przyczyną nadmiernych krwawień; jednoczesne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych powoduje wzajemne nasilenie działań niepożądanych (zastrzeżenie to nie odnosi się do paracetamolu); hamuje działanie leków moczopędnych ? furosemidu i spironolaktonu; osłabia hipotensyjne działanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (kaptopril, enalapril), tiazydów (hydrochlorotiazyd, chlortalidon, klopamid) i innych leków hipotensyjnych; może zwiększać stężenie frakcji wolnej kwasu walproinowego, nasilając jego działanie. W konwencjonalnych dawkach (300 mg) może dawać interakcję z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Dawkowanie

Zwykle 75 lub 150 mg 1 ? 2 razy na dobę lub co drugi dzień w czasie posiłku.
Jeśli konieczne jest szybkie działanie antyagregacyjne, celowe jest rozpoczęcie leczenia od 300 mg dziennie przez 2 dni, a następnie zmniejszenie dawki do wartości 75 ? 150 mg.

Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzać.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania preparatu Acard? jest choroba niedokrwienna serca oraz wszelkie sytuacje kliniczne, w których celowe jest zapobieganie agregacji krwinek płytkowych:
- zapobieganie zawałowi serca u osób dużego ryzyka
- w niestabilnej chorobie wieńcowej
- u osób po przebytym już zawale
- stan po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych, angioplastyce wieńcowej
- zapobieganie zatorom naczyń mózgowych u osób z migotaniem przedsionków
- u osób po przebytym udarze zatorowym mózgu
- u osób z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych

Kwas acetylosalicylowy 75 mg